קראניו סקראל

מתוך מחקרים ושיטות ריפוי רבות שפותחו במהלך השנים, כדאי להכיר תחום מרתק שנקרא אוסטיאופתיה. אבי התחום הוא ד"ר אנדרו טיילור סטיל, שחיי בין 1828 ו1919. במסגרת האוסטיאופתיה פותח טיפול העונה לשם קרניו סאקל, וכאשר מדברים על קרניום מדברים על עצמות הגולגולת, הלסת ופנים סקרום עצם העצה. ד"ר אנדרו טיילור, אחרי מחקרים רבים הגיע לארבע הנחות חשובות שמהוות היום את הנחות הייסוד באוסטיאופתיה, והן:

 1. מבנה ותפקוד קשורים זה בזה.
 2. לגוף יש יכולת לרפא את עצמו.
 3. תנועתיות היא יסוד החיים.
 4. מצבו של חלק מסוים בגוף ישפיע על אזורים אחרים באמצעות: מערכת הדם, הלימפה והעצבים.

 

טכניקות חשובות באוסטיאופתיה
כשמדברים על אוסטיאופתיה מדברים על שלוש טכניקות עיקריות, והן:

 1. אוסטאופטיה סטרוקטוראלית STRUCTURAL OSTEOPATHY תפקידה לטפל בשלד, שרירים מפרקים, רצועות, גידים ורקמות חיבור. כל אלה משמעותיות ביותר כיוון ששם מצטברים כאבים ומתחים רבים.
 2. אוסטיאופתיה ויסרלית VISCERAL OSTEOPATHY  אחראית על טיפול באיברים פנימיים.
 3. אוסטאופתיה קראניו סקראלית CRANIO SACRAL OSTEOPATHY מתרכזת בטיפול הגולגולת ועמוד השדרה. משחררת מתחים בקרום המוח ומשפרת את זרימת הנוזל המוחי השדרתי, דבר שמוביל להשפעה חיובית על מערכת העצבית האוטונומית.

המערכת הקרניו סאקלרית

מערכת זו אינה קיימת רק בגוף האדם אלא גם בכל בעלי החיים שלהם מוח וחוט שדרה. היא מתפתחת עוד ברחם והיא מלווה אותנו בתפקודה לכל אורך החיים. כאשר נוצרים בה בעיות וכאשר יש חוסר איזון במערכת, המוח, חוט השדרה והעצבים הקשורים אליהם עלולים להיפגע. איברים אלה (כלומר המוח, חוץ השדרה ומערכת העצבים) הם החשובים ביותר לחיי היום יום שלנו שכן בלעדיהם תחושות, רגשות, תפקודים מוטוריים ותפקודים קוגניטיביים עלולים להתבצע בצורה שאינה מספיק יעילה. מכאן נובעת החשיבות של המערכת ולכן ברור מדוע מושקעים כל כך הרבה מאמצים כדי להבין איך היא עובדת, ובעיקר, כדי למצוא שיטות יעילות לטפל בה. במסגרת המחקרים הרבים שנערכו חשוב לציין שמי שגילה את המערכת הזאת בסופו של דבר הוא האוסטיאופת דר ויליאם גארנר סאתרלנד (1873-1954) שחקר את מבנה הגולגולת ובראשית שנות ה20 פיתח את הטכניקה הנ"ל. דר ויליאם גארנר סאתרלנד מנה חמישה מרכיבים של מערכת זו, והם:

 1. התנועה האינהרנטית של המוח וחוט השדרה
 2. התנודה של הנוזל המוחי שדרתי C.S.F
 3. יכולת התנועה של הרקמות
 4. מפרקי הגולגולת והתפרים
 5. תנועת עצם העצה

 

העיקרון המנחה את הטיפול במערכת הקרניו סאקרלית הוא שמערכת העצבים המרכזית קובעת ומשפיע על התפקוד של חיי היום יום שלנו. הטיפול מסתמך על כוחות הידראוליים הנמצאים בתוך המערכת ומאפשרים תיקון עצמי. מדובר על טיפול עדין במגע עם לחץ מינימאלי שאינו עולה על 5 גרם, אינו פולשני ובדרך כלל אחרי מספר מועט של טיפולים ניתן חוש ולראות שיפור משמעותי.